«Зараз ідеальної юрисдикції для блокчейн-проєктів, на жаль, просто немає» – співзасновник Juscutum Артем Афян

«Зараз ідеальної юрисдикції для блокчейн-проєктів, на жаль, просто немає» – співзасновник Juscutum Артем Афян

Наскільки складним може стати шлях до реалізації законодавства про регулювання віртуальних активів в Україні? І що може допомогти пом’якшити можливі ризики? Про це в інтерв’ю для Blockchain & Bitcoin Conference Kyiv 2021 розповів Артем Афян – співзасновник і керівний партнер в адвокатському об’єднанні Juscutum.

Артем – адвокат із багаторічним досвідом роботи. Він входить до складу експертної ради, яка працює при Комітеті Верховної Ради з питань інформатизації та інформаційних технологій. Входить до складу робочої групи з питань захисту прав суб’єктів інтернет-відносин при МВС України. Юрист брав участь у написанні законопроєкту № 3637 про віртуальні активи, який у грудні 2020 року було прийнято в першому читанні.

Докладніше про те, як Артем оцінює ситуацію з регулюванням блокчейн-сфери за кордоном, і про перспективи прийняття криптозаконодавства в Україні читайте далі в інтерв’ю.

Інтерв’юер: Blockchain & Bitcoin Conference Kyiv (BBCK)

Респондент: Артем Афян (А. А.)

BBCK: На вашу думку, у яких країнах зараз діє законодавство, яке є найбільш сприятливим для розвитку блокчейн-проєктів?

А. А.: Я добре обізнаний і стикався з тими обмеженнями та нюансами, які наявні для блокчейн-проєктів у різних юрисдикціях. І я не просто теоретично про них чув, вони конкретно заважають мені заробляти на юридичних послугах.

Тому я сміливо можу сказати, що зараз ідеальної юрисдикції для блокчейн-проєктів, на жаль, просто немає. Ні досить переоцінена Швейцарія, ні Ліхтенштейн, ні розпіарена Мальта, ні надпрогресивна Естонія не є настільки безхмарними за детального застосування.

BBCK: Чи зможе Україна в перспективі конкурувати з перерахованими вами юрисдикціями, де вже діє законодавство про регулювання крипторинку?

А. А.: …Усім іноземцям, не тільки українцям, потрібно дуже уважно стежити за дрібними нюансами законодавства. У цьому всьому Україна, здається, має досить хороший шанс створити якщо не найкращу (хоча хотілося б), то принаймні таку юрисдикцію, яка стане на один рівень з вказаними мною вище.

Цю тезу, звісно ж, багато хто може заперечити чи посміхнутися на неї, оскільки (будемо відверті) – імідж у нашої країни не те, щоб ультрачудовий. Але згадаймо цілу низку юрисдикцій, які непогано піднялися на криптотемі. Хоча, у принципі, щодо них точно не можна сказати, що вони мають високий, хороший імідж: це й Мен, і Гібралтар. Ці юрисдикції часто потрапляли в різні банківські списки за високим ризиком.

Тому ризики нашої країни цілком можна мітигувати тим, що надати досить виразні умови, і вже сама екосистема, яка в нас розвинена, сама банківська система зможе зробити все інше.

Приєднуйтесь до Telegram-чату,

щоб залишатися в курсі всіх новин Blockchain & Bitcoin Conference Kyiv 2021 та особисто познайомитися з провідними представниками криптоспільноти!

Перейти

BBCK: Законопроєкт про віртуальні активи поки був прийнятий тільки в першому читанні. За вашими прогнозами, чи багато складнощів може виникнути на шляху до встановлення зрозумілого регулювання криптосфери?

А. А.: Складнощів на шляху до реалізації закону ще багато. Закон – це не панацея. Це, як казав Черчилль, – не кінець і навіть не початок кінця роботи. Це тільки кінець початку. Тому на багато відповідей нам ще разом доведеться сформувати правила.

Уся робоча група не припиняє роботу з того моменту, як написаний драфт законопроєкту. Бо далі йдуть підзаконні нормативно-правові акти. І цілком можливо, що підзаконні нормативно-правові акти з плином часу будуть ще доопрацьовуватися та удосконалюватися.

Зараз Україна – це поки не відповідь для криптоспільноти, а шанс засукати рукава та робити для нас самих найкращу юрисдикцію у світі.

BBCK: Які питання плануєте підняти на панельній дискусії, яка відбудеться на Blockchain & Bitcoin Conference Kyiv 2021?

А. А.: Я планую розповісти про законопроєкт № 3637 як один зі співавторів. Тому я займу позицію, можливо, незважену. Водночас як юрист, який супроводжував безліч проєктів у різних юрисдикціях, я зможу розповісти, чому пророк може бути й у своїй вітчизні.

25 травня Артем стане спікером Blockchain & Bitcoin Conference Kyiv 2021. Він візьме участь у дискусії, присвяченій тонкощам запуску українського ринку віртуальних активів.


Приєднуйтеся до заходу, щоб познайомитися з іменитими експертами та дізнатися про перспективи розвитку криптоіндустрії!

Програма та реєстрація >>>

Придбати квиток
Дізнайтесь про нових спікерів та головні новини конференції