10 міфів про блокчейн

10 міфів про блокчейн

Хайп навколо біткойна негативно вплинув на блокчейн. Про технологію миттєво дізналися ще перед запровадженням останньої; разом з тим, мало хто із загалу дійсно з’ясував деталі.

Більшість знають про блокчейн те, про що дізналися із соцмереж: меми, «цікаві факти» і цитати, вирвані з контексту. Тому ми зібрали найпоширеніші інтернет-міфи про блокчейн і спростували їх.

Міф 1. Існує лише один блокчейн

Слово «блокчейн» вживають в однині, коли говорять про технологію. Але, на відміну від Інтернету, який представляє собою єдиний інформаційний простір, блокчейнів багато, і вони не перетинаються.

Здійснювати транзакції з одного блокчейна на інший поки що неможливо, хоча є окремі успішні експерименти. Разом з тим, кількість блокчейнів не дорівнює кількості блокчейн-проектів. Наприклад, багато стартапів використовують мережу Ethereum або Waves. Але чимало й тих, які створюють власні «кастомні» блокчейни.

Міф 2. Блокчейн завжди пов'язаний з криптовалютою

Найбільший і відомий блокчейн належить Bitcoin. Система дійсно пов'язана з віртуальними грошима, і метою розробників було саме створити нову валюту. Подібні завдання ставили перед собою засновники Ripple, Dash, Z-cash, Monero – все це криптографічні платіжні системи. Але є і блокчейни, які створювалися для інших завдань. Наприклад, Ethereum, BitShare, Waves – платформи для блокчейн-проектів. На блокчейні є ігри, біржі, системи ідентифікації та сервіси державних послуг.

Міф 3. Блокчейн – черговий хайп, а на практиці він не потрібен

«Якщо блокчейн – революційна технологія, чому світ все ще на нього не перейшов?» – запитують скептики. Але все не так просто. Нові технології вимагають досліджень і тестувань; блокчейн –порівняно молодий: перша мережа була запущена лише у 2009 році, 9 років тому. Для порівняння, Інтернет винайшли в 70-х роках. Зараз, відповідно до ​​статистики, його використовує кожен другий землянин (3,3 млрд людей), але на це знадобилося 40 років.

Сфера використання блокчейна масштабніша, ніж могло б здатися. Крім біткойна, видобуток і обіг якого вже складають мільярдну індустрію, це різноманітні програми та локальні сервіси. А у деяких країнах (Чилі, Україна, Естонія) на блокчейні зав'язані й державні послуги.

Міф 4. Багато держав мають бажання заборонити або обмежити блокчейн

Насправді у світі, скоріше, діє принцип «Блокчейн, а не біткойн». Ставлення до криптовалют у багатьох країнах насторожене; не всі готові визнавати їх як платіжний засіб, а в Болівії, Киргизії, Еквадорі, В'єтнамі віртуальні гроші заборонені.

Разом з тим важливість блокчейна і його перспективи не заперечує жодна держава. Так, до консорціуму Hyperledger, створеного для вивчення і просування блокчейна, входить близько 200 компаній з багатьох країн.

Міф 5. Всі дії на блокчейні анонімні

Класичний блокчейн – розподілений реєстр, прозорий для всіх учасників. Так, в мережах біткойна і «ефіру» видно всі транзакції, які в них відбувалися. Від цього не було б ніякого сенсу, адже біткойн-гаманці анонімні; проте є спеціальні програми, які ідентифікують їхніх власників. Таким ПЗ, а також послугами фахівців щодо відстеження транзакцій, користуються спецслужби США.

Є й особливі блокчейни, де транзакції зашифровані: це, зокрема, Zcash і Monero. Тому правильніше було б сказати, що дії анонімні лише в окремих блокчейнах.

Міф 6. Ваша персональна інформація буде у блокчейні відома всім

Протилежний міф говорить про те, що у блокчейні кожен може побачити ваші особисті дані. Це трішки не так. При реєстрації гаманця вам не доведеться вводити ім'я, номери документів або дані кредитних карт. Це може знадобитися лише для верифікації на біржі, але там ваші дані залишаться прихованими.

Все, що бачитимуть інші учасники блокчейна – номер гаманця. Але провести паралелі з його власником неможливо без спеціального обладнання.

Міф 7. Блокчейн спричинить нову технічну революцію

Криптоанархісти стверджують, що блокчейн змінить усі сфери життя і зробить чергову революцію – технічну і соціальну. Але експерти зазначають, що ця заява передчасна. У блокчейна є вузька спеціалізація, тому він змінить лише ті сфери, де буде застосовуватися. Це держпослуги, електронні платіжні системи, банківська справа. Найімовірніше, що зміни будуть впроваджуватися поступово.

Міф 8. Блокчейн – це для гіків і фінансистів

Усвідомити, як працюють розподілені реєстри, що таке нода і з чого складається токен, не так вже і просто. Але для того, щоб використовувати сервіси, необов'язково знати технічні деталі. Сьогодні мільярди людей використовують електронну пошту, соціальні мережі, графічні та текстові редактори, не замислюючись про те, як влаштовані комп'ютер, Інтернет і електромережі. У майбутньому ми також будемо використовувати держпослуги і грошові перекази на блокчейні.

Міф 9. У блокчейні можна зберігати документи і фотографії

Частина користувачів асоціює блокчейн з хмарою або торрент-трекером, тому вони впевнені, що завдяки йому можна зберігати різні файли. Але це не так. Блокчейн – це розподілений реєстр, і в ньому зберігаються лише зашифровані записи. Тому в ньому можуть бути посилання на фото і документи, але не файли безпосередньо.

Міф 10. Один раз щось записане у блокчейн залишається незмінним

Редагувати дані у блокчейні справді не можна: вони шифруються і додаються до блоків. А блок, для якого створено ланцюг, вже неможливо змінити. Але це не означає, що дані, внесені лише раз залишаться в блокчейні назавжди. Є способи змінити інформацію в блокчейні; один з них – форк (відкат), який скасовує останні зміни. Є й мінливі блокчейни, де можна скасувати останні транзакції за згодою більшості учасників.

Бажаєте більше правдивої інформації про біткойни і блокчейн? Підписуйтесь на новини Blockchain & Bitcoin Conference Kyiv!

Придбати квиток
Дізнайтесь про нових спікерів та головні новини конференції